ASLİYE VE AĞIR CEZA DAVALARI

CEZA DAVASI NEDİR ?

Ceza davası; suça dair yeterli şüphe varlığında, şüphe duyulan kişiler hakkında kovuşturma yapılması için açılan davadır. Ceza davası sadece Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılabilir. Hazırlanan iddianamede şüphelinin suçlandığı olay ve kanun maddesi belirtilerek yargılanması talep edilir.

CEZA AVUKATININ GÖREVLERİ NELERDİR ?

1- Etkin bir savunma yapılması ve gerçeğin ortaya çıkartılması açısından deliller çok önemlidir. Bu yüzden ceza avukatı delil toplama hakkına ve yetkisine sahiptir. Buna ek olarak tüm kamu kuruluşları, davanın sonucunu etkileyebilecek verilerin veya evrakların avukat tarafından incelenmesine izin vermek zorundadır. Delillerin toplanması ve sunulması, ceza avukatının yetkisindedir.

 

2- Ceza avukatının iddianame dosyasını incelemesi, mesleksel bir haktır. İşlemle ilgili her türlü beyan, tutanak ve kamera kaydı gibi delilleri inceleme hakkı ve yetkisi vardır. İddianame dosyasını incelemek için vekalet şart değildir. Sadece evrakların kopyasını almak için vekalet gereklidir.

 

3- Soruşturma aşamasında ceza avukatının görevi, davanın açılmasından sonra gerekli araştırmanın yapılmasıyla başlar. Davanın gerekliliği, gerekçesi, dayanağı olabilecek kanun maddelerini araştırıp sonuçlarla ilgili sentez yapar. Bu araştırma sonucunda iddia makamı, ne tür bir ceza isteyeceğine karar verir. Sonraki adım, cezayı haklı kılacak delillerin toplanması ve savcılığa uygun dosya ve dilekçe ile derlenip sunulmasıdır. Ceza avukatının görevi, müvekkilinin suçsuzluğuna işaret edebilecek delillerin toplanması, iddia makamının istediği cezanın gerekliliğinin incelenmesidir. İncelemeden sonra elde edilen veriler dosya ve dilekçeyle savcılığa sunulur. Bu aşama, dava sonucuna doğrudan etki eder ve dava sürecinin en önemli faktördür.

 

4- Kovuşturma aşamasında ceza avukatının görevi, dava sonucunda kararın en uygun ve doğru biçimde verilmesi için uğraşmaktır. Hukuki kuralların, yasaların ve somut delillerin sunulması dava sonucuna etki edecek önemli faktörler arasında bulunmaktadır.

  

CEZA DAVALARI ÇEŞİTLERİ

-Kasten Yaralama

-Taksirle Yaralama

-Cinsel Taciz

-Konut Dokunulmazlığını İhlal

-Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma

-Hakaret

-Alacağın Tahsili Amacıyla Hırsızlık

-Güveni Kötüye Kullanma – 

-Bedelsiz Senedi Kullanma

-Kaybolmuş veya Hata

-Sonucu Ele Geçmiş Eşya Üzerine Tasarruf

-Karşılıksız Yararlanma

-Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma

-Uyuşturucu Madde Bulundurma, Kullanma

*Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyanda Bulunma

-Açığa Atılan İmzanın Kötüye Kullanılması

-Kötü Muamele

-Çocuğun Kaçırılması veya Alıkonulması

-Özel İşaret veya Kıyafetleri Usulsüz Kullanma

-Muhafaza Görevini Kötüye Kullanma


Üstte belirtilen davalara ek olarak Ağır ceza ve asliye ceza mahkemesinin görevli olduğu tüm ceza davalarında hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi için bize ulaşın: 

Samsun Ceza Avukatı
Mesaj Gönder
Bize Soru Sorun.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?